close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 4 września 2017

  2 września 2017 r. na terytorium Kompleksu Memorialnego w Miednoje odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej, Straży Więziennej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej i Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości.

  Uroczystości odbyły się w 17. rocznicę otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, na którym spoczywają oficerowie więzieni w klasztorze w Ostaszkowie i zamordowani w siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twer) w kwietniu i maju 1940 r.

   

  W uroczystościach upamiętniających polskich funkcjonariuszy wzięli udział: Ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak, delegacja Komendy Głównej Policji na czele z Komendantem Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Kamilem Brachą, delegacja Straży Granicznej na czele z płk Wioletą Gorzkowską, przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, rosyjskiej Polonii oraz młodzież ze szkolnego punktu konsultacyjnego w Moskwie. Stronę rosyjską reprezentowali dyrektor Kompleksu Memorialnego w Miednoje Jelena Szewczenko oraz przedstawiciele lokalnej administracji.

   

  Polska delegacja złożyła wieńce pod tablicą upamiętniającą miejsce mordu polskich oficerów na budynku d. NKWD w Twerze i pod pomnikiem Ofiar Represji Politycznych. Następnie wzięła udział w obchodach rocznicowych w Kompleksie Memorialnym w Miednoje – w ceremonii na rosyjskiej części cmentarza, a następnie we mszy św. na Polskim Cmentarzu Wojennym, którą koncelebrowali kapelan KGP ks. Bogdan Zagórski i proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Twerze ks. Marek Tacikowski. Przemówienie oddające hołd polskim oficerom wygłosił Ambasador Włodzimierz Marciniak. Ceremonię zakończyło uroczyste składanie wieńców i wpis do księgi pamięci. Delegacja RP spotkała się także z przedstawicielami Muzeum Memoriału Miednoje, którzy zaprezentowali wystawę dot. pochowanych w Miednoje ofiar represji politycznych, należących do różnych warstw społecznych i narodowości.

   

  Delegacja udała się następnie do Ostaszkowa, do Pustelni Niłowo-Stołobieńskiej, gdzie w latach 1939-1940 funkcjonował obóz polskich jeńców wojennych, których zamordowano w kwietniu i maju 1940, a następnie wrzucono do dołów śmierci w Miednoje, na których został wybudowany ośrodek wypoczynkowego NKWD. Delegacja złożyła wieńce i znicze przy tablicy upamiętniającej pobyt polskich jeńców u bramy klasztoru oraz odwiedziła muzeum historii klasztoru, w którym jedna z sal poświęcona jest więzionym tu funkcjonariuszom II RP. Znicze zapłonęły także na pobliskim cmentarzu w Trojeruczycy, gdzie spoczywa kilkudziesięciu więzionych w Ostaszkowie oficerów, zmarłych z chorób i wycieńczenia.

   

  Podczas pobytu w Twerze, Ambasador W. Marciniak spotkał się z zastępcą gubernatora obwodu twerskiego Andriejem Biełocerkowskim. Rozmowa dotyczyła perspektyw pogłębienia współpracy między obwodem twerskim i Polską, zwłaszcza miastami partnerskimi Tweru i Rżewa – Lublinem i Legionowem, oraz uczelniami partnerskimi – Twerskim Uniwersytet Państwowym i Uniwersytetem Łódzkim. Poruszono także kwestię pielęgnowania pamięci historycznej w kontekście Kompleksu Memorialnego w Miednoje – corocznych wizyt delegacji RP oraz rozbudowy rosyjskiej części kompleksu.

  IMG_7298
  IMG_7334
  IMG_7356
  IMG_7374
  IMG_7388
  IMG_7394
  IMG_7447
  IMG_7488
  IMG_7538
  IMG_7639
  IMG_7650
  IMG_7493

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: